Школи Львова мають належно підготуватися до зустрічі Великодня своїми силами. Жодних додаткових коштів з бюджету на це передбачено не буде. Про це сьогодні, 10 лютого, повідомив перший заступник міського голови Львова Олег Синютка на нараді з директорами шкіл Франківського району міста Львова/.
«Додаткових коштів на це не буде», – повідомив Синютка.
При цьому він закликав директорів шкіл активно залучати до передвеликодньої толоки учнів, у тому числі і дітей-мажорів.
«Дітей треба вчити працювати», – сказав Синютка. На його думку, аби змусити учнів до праці, не зайвим буде і застосування з боку вчителів деякої фізичної сили.
«Якщо якийсь учень колись дістане по задниці, а колись лінійкою по руках – у цьому немає нічого страшного. Ще нікому від того, що дістав по задниці гірше не стало», – пояснив перший заступник мера Львова
Чиновники завжди згадують про „громадський обов’язок”, коли хочуть змусити громадян віддуватись за діри в бюджеті. Якщо ви почули «наполегливу пропозицію» адміністрації ВУЗу чи ПТУ попрацювати на благо міста – одразу поцікавтесь про розмір оплати, форму трудового договору чи цивільного договору підряду, а також коли і куди заносити трудову книжку. Ваше право підтверджують нормативні акти: - Конвенція МОП „Про примусову чи обов'язкову працю N 29 (1930): «всі форми примусової чи обов'язкової праці повинні оплачуватися готівкою» (ч. 1 ст. 14).- Кодекс законів про працю (1971): передбачає підвищену оплату праці на роботах з особливо шкідливими умовами (ст. 100). Це правило стосується і працівників бюджетної сфери, яких залучають до робіт – вимагайте щонайменше вдвічі більшої оплати за кожну годину праці. Якщо, досить передбачувано, представник адміністрації пояснить, що „суспільне благо” полягає у тому, щоб Ви вджобували безоплатно і без жодних формальностей, то можете від такої пропозиції відмовитись, посилаючись на наступні акти: - Конвенція „Про захист прав людини і основоположних свобод” (1950): ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов'язкову працю (ч. 2 ст. 4).- Конвенція МОП "Про скасування примусової праці" № 105 (1957) зобов'язує Україну скасувати примусову або обов'язкову працю і не вдаватися до будь-якої її форми (ч. 1 ст. 1). - Конституція України: використання примусової праці забороняється. Виключення – військова або альтернативна служба, а також робота, яка виконується за рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан (ч. 3 ст. 43). Воєнний і надзвичайний стан (навіть у окремій місцевості) мають бути запроваджені Указом Президента і затвердженні Верховною Радою. - Закон України «Про освіту»: гарантує учням і студентам захист від будь-яких форм експлуатації (абз. 15 ч. 1 ст. 51); забороняється відволікання учнів, студентів за рахунок навчального часу на роботу і здійснення заходів, не пов’язаних з процесом навчання (ч. 2 ст. 51).
Комментариев нет:
Отправить комментарий